Beypazarı Kurusu

Ankara’nın Beypazarı ilçesinin yöresel tadı “Beypazarı kurusu” son yıllarda ülkemizde daha çok tanınır oldu. Özel tadı ile keyifle yenilen kıtır bir lezzete sahiptir. Beypazarı kurusu bir bakıma yöresel bir galeta türüdür. Yapımı özel fırınlama yöntemiyle yapılır ve çeşidine göre tereyağı, margarin, süt, un, tuz, maya ve tarçın karışımından oluşmaktadır.

Beypazarı kurusu diğer unlu mamüllere gore daha uzun dayanım süresine sahiptir. Uygun ortamda saklanılması dahilinde 6 ay boyunca korunabilir.

Diğer yandan bileşiminde süt ve tereyağıı sayesinde besin değerinin çok yüksek oluşu da Beypazarı kurusu emsali olan diğer unlu mamüllerden belirli bir biçimde ayrılmaktadır.

Beypazarı Kurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Paketlerin ağızları kapalı olarak oda sıcaklığında, nemsiz ve güneş ışığından uzak ortamda saklanması gerekir.

Beypazarı kurusu üretimi esnasında 2 defa fırınlanır. Birinci fırınlama işleminden sonraki Beypazarı kurusuna “Yaş Kuru” denir ve bir gün içerisinde tüketilmesi gerekir. İkinci fırınlama işlemi yapılan kuruların ise uygun koşullarda saklanılması durumunda dayanma ömrü 6 aydır.

Tereyağlı, zeytinyağlı ve margarinli olmak üzere 3 grupta üretimi yapılmaktadır. Taş fırında, meşe odunu ile fırınlanır. Çay, süt vb. içeceklerle tüketilmesi tavsiye edilir.


1 kg : 12 TL