Cevizli Dut Pestili


Dut Pestili Faydaları
Vücutta hücre ve dokuların yenilenmesine ve su dengesinin korunmasına yardımcı olur.
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği vardır. Özellikle soğuk havalara karşı bağışıklık sistemini korumak için tüketilecek mükemmel bir besin maddesidir.
Vücut için mükemmel bir enerji kaynağıdır.
Kalp ve damar hastalıklarına karşı iyi gelir.
Prostat, akciğer gibi kanser türlerinin gelişim oranını azaltmaktadır. Yapılan araştırmalara göre tüm kanser türlerinde iyileştirici özellik yarattığı tespit edilmiştir.
İçeriğinde fındık, ceviz, dut gibi besinler kullanılan pestil selenyum bakımından da zengin içeriğe sahiptir.
Demir içeriği olan pestil, kansızlık yani anemi hastalığına karşı iyi gelir.
Fosfor, kalsiyum ve magnezyum açısından mükemmel bir kaynaktır.
100 gr kadar pestil vücuda yaklaşık 332 kalori olarak dönüş yapar.
Pestil Nasıl Yapılır?
Organik olarak toplanan dutlar uygun bir kazana alınarak kaynatılır. Kaynama sonucu elde edilen şıra süzülür ve bir bakraç kadar şıraya 500 gr buğday nişastası eklenir. Ağır ağır karıştırılarak bulamaç haline getirilir. Bulamaç kıvam alıncaya kadar ara verilmeksizin çırpılır. Kıvam alan pestil, ocaktan alınarak düz bir yere temiz çarşaflar serilir ve pestil bu çarşafların üzerine düzgünce yayılır. Oklava yardımı ile bulamaç çarşafın tamamına eşit şekilde yayılır. Yayılan bulamacın üzerine kırık kayısı çekirdekleri, ceviz gibi ürünler serpilir. Pestil kuruduktan sonra yeni bir temiz çarşaf zemine serilir ve pestilin bulunduğu çarşaf yeni çarşafın üzerine ters çevrilir. Üst kısım su ile ıslatılır. Soyulmak için hazır olan pestil çarşaftan sıyrılarak iplere dizilir. İpe serilen pestiller 2 saat sonra makas yardımı ile kare olacak şekilde kesilir. Üzerlerine nişasta serpiştirilerek katlanır. Artık pekmez tüketmek ve saklamak için hazırdır.
Pestil tek başına tüketilebileceği gibi, kayısı çekirdeği, ceviz, badem gibi ürünlerle birlikte tüketilebilir.
Pestil ıslatılarak şurup yapılabilir.
Yağda kavurması da yapılabilir.
Yağda kavrulduktan sonra üzerine yumurta kırılarak yenebilir.


Tadına doyamayacağınız tüm mahsullerimizi mis gibi kokusuyla birlikte paketleyip adresinize gönderiyoruz. Siz sipariş verdiğinizde özenle paketlediğimiz ev yapımı salçalarınız özel ambalajlarında kargoya verilir. Hafta içi Perşembe günleri dahil olmak üzere, saat 16:30’a kadar olan tüm siparişleriniz ertesi sabah; Cuma, Cumartesi ve Pazar günü verdiğiniz siparişleriniz ise Pazartesi itibariyle kargoya verilmektedir.


1 kg : 25 tl